Matematik Neden Sevilmez?

Bazı öğrenciler arasında Matematik sevilmeyen derslerin arasında yerini alır. Peki matematik neden sevilmez ? Aslında bu soru kişiden kişiye göre değişen bir yanıta sahip.

Her insan her alanda yetenekli değildir. Bazı insanlar sayısal alanda daha yetenekli iken bazı insanlarda sözel alanda daha çok yetenek sahibidir. Sözel zekaya sahip insanlar matematiği pek sevmezler .

Bunun ilk nedenlerinden biri matematik eğitimini veren insanla bağlantılıdır. Eğer öğretmen sadece mesleğini yerine getirmek bilinci ile ders anlatıyorsa bu durumdan en çok öğrenci etkilenmektedir.

Aslında Matematik herkesin yapabileceği bir şey iken sadece zekalı insanların başarabildiği bir ders konumunda yer almaktadır. Önemli olan matematik konusunda eğitim verirken ileriki hayatta ne anlamda ve nerelerde kullanılacağına dair ipuçları vermektir.

Matematik öğrenirken kendi stratejimizi de geliştirmek önemlidir. Bazı insanlar matemetikte yer alan sayılar, işlemler gibi soyut şeylere karşı ilgi duymaz. Bu nedenle insanlara matematik öğretilirken soyut örnekler üzerinden gitmek faydalı olacaktır. Örneğin, çocuklara sayıları öğretirken çubuklar ya da fasulyeler kullanarak öğretmek.

Hepimiz üç aşağı beş yukarı aynı zekâya sahibiz. Kiminin matematiğinin iyi, kimininse kötü olmasının nedeni nedir o zaman?
1) Matematikte başarısızlığın baş nedeni, matematiğin sürekli çalışma istemesidir. Tarih dersinde bir konuyu kaçıran öğrenci, o konuyu hiç anlamadan da bir sonraki konuyu anlayabilir ve sınavı başarabilir. Oysa matematikte durum böyle değildir
2) Eğitim sistemimiz, öğrencinin matematiği anlayarak öğrenmesine engeldir. 
Olanakları kısıtlı, geri kalmış bir ülkeyiz. Böyle bir ülkede her yıl 1,5 milyon genç üniversiteye girmek istiyor. 1,5 milyon genç arasından üniversiteye gidecek 150 bin seçilecek. Bu seçim nasıl yapılacak? Sınavla elbet. 
3) Matematik, bilimlerin en soyutudur. Soyut düşünebilmekse zordur. 
4) Matematik, öğrenmekten ve ezberlemekten çok, anlamaya dayanır. 
5) Her konuda olduğu gibi matematikte de başarı kazanmak için bir konu üzerine yoğunlaşabilmek gerekmektedir. Televizyon, ne yazık ki çocuğun bir konu üzerine yoğunlaşabilmesi engelliyor. 

Yazı oluşturuldu 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön